מתכננים שינויים בנכס? כל מה שצריך לדעת על חריגות בנייה 

רבים אינם מודעים לכך, אך כל בנייה בלתי חוקית וכל שינוי בנכס שנעשים ללא קבלת היתר מהווים הפרה של החוק ועשויים להוביל להליך משפטי על חריגות בנייה.

מבית חברת רישוי קל מציינים שההליך המשפטי כולל הגשת כתב אישום והעמדה לדין בבית המשפט לעניינים מקומיים. 

במקרה של הרשעה על בנייה בלתי חוקית, עלול העונש לכלול בתוכו צו הריסה, בעוד ששימוש חורג בנכס עשוי להוביל לצו הפסקת שימוש. כמו כן, עלול בית המשפט להטיל על המורשע קנס כספי שגובהו בהתאמה אל חומרת העבירה. בנוסף לכל אלו, במקרים רבים עשויה התובעת לדרוש היטל השבחה ותשלום של שווי הרווח שהנאשם הפיק מהעבירה.

 

הליכים מנהליים


ואם לא די בכך, קיימים כיום לא מעט הליכים מנהליים כנגד עבירות בנייה בכלל וחריגות בנייה בפרט, לרבות צו לניתוק חשמל, צו מניעת פעולות, צו הריסה מנהלי וכן הלאה. 

במידה ומדובר בעבירה על בנייה אשר טרם הושלמה, או שהסתיימה בניית המבנה אך הוא עדיין לא אוכלס על אף שחלפו מעל ל- 30 יום ממועד סיום הבנייה, רשאית הוועדה המקומית בנסיבות הללו לתכנון ובנייה לנקוט בהליך מהיר של הוצאת צו הריסה מנהלי וביצוע ההריסה בתוך ימים ספורים על חשבונו של בעל הנכס. 

במקרים מסוג זה מומלץ לפנות ללא דיחוי לחברה המתמחה בתחום, לצורך קבלת ייעוץ משפטי והגשת בקשה לוועדה המקומית לביטולו של צו ההריסה המנהלי.

 

הכשרת חריגות בנייה בדיעבד


ניתן למנות מגוון סוגים של חריגות בנייה, אך מרביתן קשורות בדרך כלל להרחבות ותוספות ללא קבלת היתר או שהן חורגות מההיתר אשר ניתן להן. דוגמאות קלסיות כוללות קירוי של פרגולות, סגירת חללים או הוספת תקרה, כמו גם בניית מחסנים, חלוקת גובה חלל וכיו"ב. חלק מחריגות הבנייה מסווגות כקלות באופן יחסי, כמו לדוגמה בניית גדר או סגירת מרפסת, וניתן לא אחת להכשירן בדיעבד. 

עם זאת, יישנן חריגות בנייה הנחשבות לחמורות במיוחד, כגון שינוי ייעוד הקרקע ללא היתר וחריגות בגובה המבנה, מגבולות המגרש, משיעורי הבנייה המותרים וכיוצא בזה. ככלל, בטרם ביצוע כל שינוי בנכס, מומלץ לערוך בדיקה מוקדמת של חברה המתמחה בתחום, כדי לקבל חוות דעת מקצועית ולבחון האם השינוי בנכס אכן דורש אישור.
 

חריגות בנייה

השאירו פרטים לקבלת ייעוץ חינם והצעת מחיר המשתלמת ביותר