המדריך המלא: רישיון עסק לאולם אירועים

מתכננים לפתוח אולם שמחות? מעוניינים לחדש רישיון עסק לאולם אירועים? חוק רישוי עסקים מסדיר את הנורמות למתן רישוי לבתי עסק הטעונים רישוי במגוון תחומים שונים. הצוות המקצועי של חברת רישוי קל מסביר שאולמות אירועים נמנים אף הם ברשימת העסקים הנדרשים לרישוי עסק, כשמטרת חוק היא להבטיח שלא נשקפת כל סכנה בטיחותית ואו בריאותית לכל מי שמבקר באולמות הללו.

מבית חברת רישוי קל מוסיפים שסעיף 2ו' בחוק (תיקון מס' 18 משנת 2002 ותיקון מס' 24 משנת 2005) מגדיר הוראות חוק ותקנות נוספות עבור גני אירועים, אולמי שמחות ודיסקוטקים, המחייבות בהתקנת מד רעש המתריע כשמפלס הרעש חורג ממפלס הרעש המותר ומביא לניתוק מערכת ההגברה מזרם החשמל לאחר פרק זמן מסוים ממועד ההתרעה.

אולמי שמחות הפועלים ללא רישוי

ההליך להנפקת רישיון עסק לאולם אירועים הנו ארוך, מסורבל ולעתים אף מתסכל, אבל מה שעשוי להיות מתסכל אף יותר נוגע לעובדה שתוקפו של רישיון העסק הוא לשלוש שנים בלבד, כך שיש לחדשו לאחר מכן.

מציאות זו הובילה לכך שבישראל קיימים כיום לא מעט אולמי שמחות שאינם ממלאים אחר החוק ופועלים ללא רישוי או שמפעילים את אולמות שמחה כשהם עדיין בעיצומו של ההליך לקבלת רישיון.

ראוי להדגיש שמדובר בעבירה פלילית לכל דבר ועניין, שעשוי להסתכם בקבלת צו לסגירת העסק ואו קנסות כבדים, אבל עלול להוות מפגע בטיחותי שלממש ולסכן את באי המקום ומבקריו. לפיכך רואה בית המשפט בחומרה רבה כל פעילות מסוג זה ונוקט באמצעי ענישה בלתי מתפשרים.

קבלת אישורם של גופים ממסדיים שונים

על פי הצו לרישוי עסקים התשע"ג 2013, הנפקת רישוי עסק לאולם אירועים מותנה בקבלת אישורם של גופים ממסדיים שונים בהם הרשות המקומית משרד הבריאות, רשות הכבאות וההצלה, המשטרה והרשות להגנת הסביבה. ההליך עצמו כרוך בהגשת בקשה מסודרת בטופס מיוחד, בצירוף תכנית עסקית מפורטת ובהתאמה לתב"ע העירונית (תכנית בניין עיר).

מומלץ להסתייע באנשי מקצוע המתמחים בתחום, מאחר ולא פעם מתברר מאוחר מידי שאולם האירועים ממוקם על קרקע שאיננה מיועדת לכך, כמו לדוגמה קרקע חקלאית. מחברת רישוי קל מציינים שבנסיבות מסוימות ניתן לקבל אישור לשימוש חורג, אולם מדובר בהליך שעלול להתברר בדיעבד כלא משתלם מבחינה כלכלית. 

תוקפו של רישיון העסק

ההליך לקבלת רישיון עסק לאולם אירועים, החל משלב הגשת בקשה ועד להנפקתו בפועל, ידוע כסיזיפי, מסורבל וממושך, ואם נוסיף לכך את העובדה שרישיון בית העסק תקף למשך פרק זמן של שלוש שנים בלבד, כשלאחר מכן עולה הצורך בחידושו, שהרי עלול הדבר להיות מתסכל אפילו יותר.

מציאות זו הביאה לתופעה נפוצה שבה ישנם כיום בישראל אולמי שמחות לא מעטים שפועלים ללא היתר או שפועלים עוד בטרם סיומו של התהליך לקבלת הרישיון. מבית חברת רישוי קל מדגישים שמעבר לעובדה שמדובר בעבירה פלילית חמורה, שיכולה להסתכם הן בצו לסגירת בית העסק והן בקנסות כבדים, עלול הדבר להוות סכנה בטיחותית אמתית ולסכן את כל באי המקום.

אמצעי ענישה מחמירים נגד עסקים הפועלים ללא רישיון

אחד מהאסונות הטרגיים ביותר שהתרחשו בישראל הוא אסון אולמי ורסאי, שבו קרסה רצפת הרחבה במהלך חתונה, וכתוצאה מכך נהרגו 23 מאורחי האירוע ועוד מאות נפצעו. האסון אירע בשנת 2001, ובמהלך החקירה נמצא שמעבר לכשלים בשיטת הבנייה, בוצעה סדרה של עבירות בטיחות חמורות באמצעות גורמי מקצוע שונים, שהובילו בסופו של דבר לאסון הקטלני.

אסון נוסף התרחש בשנת 2015 באולם אירועים ביבנה, כשתקרת תאורה קרסה ונפלה באמצע השמחה ופגעה בחוגגים. באירוע נהרגה אישה אחת ו-17 אנשים נפצעו. ראוי לציין שבית המשפט רואה בחומרה רבה פעילויות מסוג זה, ולפיכך נוקט באמצעי ענישה מחמירים. באופן כללי, לצורך הנפקת רישיון עסק לאולם אירועים, כדאי להסתייע באנשי מקצוע המתמחים בתחום, מה שעשוי לסייע בניהול המשא ומתן מול הרשויות השונות ולהביא גם לזירוז אישור הבקשה.

 

רישוי עסק לאולם אירועים | רישוי קל

השאירו פרטים לקבלת ייעוץ חינם והצעת מחיר המשתלמת ביותר