שימוש חורג

על פי חוק תכנון ובנייה, שימוש חורג הוא שימוש שונה בקרקע או במבנה מהייעוד שנקבע בתכנית בניין עיר או בהיתר הבניה. הגוף הרשאי לאשר את השימוש החורג הוא הועדה המקומית לתכנון ובנייה ברשות המקומית. צוות רישוי קל יסייע לכם בהליכים הדרושים מול הרשויות המקומיות לקבלת ההיתר הדרוש עבור השימוש החורג.

כיצד מתבצע הליך קבלת היתר עבור שימוש חורג?

היתר לשימוש חורג נידרש מכל עסק בישראל שעושה שימוש בפועל בהיתר בנייה שלא אושר במפורש בזמן אישור המבנה. כחלק מהליך רישיון עסק ישנו קריטריון הנקרא הנדסה לעסקים  המשווה בין התכנית המאושרת של המבנה מתיק הבניין - לבין התכנית שהוגשה לרישוי עסקים עבור רישיון עסק. כל חריגה או סטייה מהתכנית המאושרת מצריכה הכנה והגשה של בקשת מידע והליך היתר לחריגות הבניה או השימוש החורג. מרגע קבלת התשובה בתיק המידע יש ללמוד את התיק ואם התשובה מאפשרת התקדמות להליך המבוקש מומלץ לעשות זאת כמה שיותר מהר, מאחר וההליך אורך כשנה במקרה הטוב. לכן ככל שמקדימים בביצוע חוסכים בכסף בעורכי דין ובצרות מיותרות.

בעבר היו בעלי העסקים מתחמקים מההליך, אולם כיום כאשר העירייה קיבלה סמכויות כמו של המשטרה – לא ניתן יותר לחמוק מהנושא ולכן מומלץ לבצע אותו מוקדם ככל האפשר.

היתר לשימוש חורג קיים משני סוגים:

שימוש חורג מהיתר: הכוונה להיתר האחרון שאושר למבנה המדובר, אם למשל בהיתר האחרון יש אישור לאחסנה והלקוח מקיים במקום עסק מסחרי.

שימוש חורג מתב"ע (תכנית בניין עיר) הוא קצת יותר קשה ויאושר רק אם לא מהווה מטרד לשכנים. יש לציין שבכל הליך שימוש חורג יש לפחות צורך בהסכמת רוב השכנים, באישור קונסטרקטור, ובאישור יועץ נגישות באם יש קבלת קהל בעסק.

זקוקים לסיוע בהליך שימוש חורג? פנו אלינו ונסייע לכם בכל הדרוש מול הרשויות עד לקבלת ההיתר 

 

שימוש חורג

השאירו פרטים לקבלת ייעוץ חינם והצעת מחיר המשתלמת ביותר